Registreeri

Viveo Health Blogi

Kui vajalik on inimorganismile C-vitamiin?

Autor
Laura Vain Pereõde

Tekkis küsimusi?

Palun võtke meiega ühendust

C-vitamiin ehk teise sõnaga askorbiinhape on väike, lihtne veeslahustuv vitamiin, mida enamik taimede ja loomade organisme suudab ise sünteesida, kuid inimese organism mitte. Seetõttu on inimestel vaja omastada C-vitamiini toidust. 

C-vitamiinil on kehas mitmeid rolle: seda on vaja, et hoida igemete, hammaste, luude ja naha tervist; aitab haavade paranemisele kaasa; C-vitamiini vajab ka aju normaalseks funktsioneerimiseks; see kaitseb kehakudesid oksüdatiivse stressi eest ja vähendab organismis põletikku. 

C-vitamiin aitab organismis raual paremini imenduda. Seetõttu on rauavaeguse käes kannatavatel inimestel soovitatav rauarikkaid toite süüa koos C-vitamiini rikka toiduga või puhta, C-vitamiini rikka mahlaga. 

C-vitamiini vajab organism veel rohkem talvisel ajal, kui on lihtsam külmetada ja immuunsüsteemi nõrgendada ning läbi selle haigestuda viirushaigustesse. See eluksvajalik vitamiin tugevdab immuunsüsteemi ja seeläbi aitab viirushaiguste vastu võitlemisele kaasa. Kuid C-vitamiini lisanditega tuleb ettevaatlik olla – liiga suurtes kogustes C-vitamiini toidulisandi tarbimist on seostatud nahalöövetega, kõrvetistega, iiveldusega ja kõhulahtisusega. 

*Soovitatav päevane kogus täiskasvanutele on 45-100mg. Kõige parem viis C-vitamiini omastada on süüa c-vitamiini rikkaid toite – kiivi, apelsin, laim, granaatõun, mustsõstrad, sidrun, maasikad, tomat, paprika, rohelised lehtköögiviljad, spinat, brokkoli.

 

Allikad:
“Vitamin C: Sources, Functions, Sensing and Analysis” (2017)
“Vitamin C and Human Health” (2014)
Toitumine.ee

 

Populaarsed postitused

29.10.2019
Unekvaliteet