Registreeri

Viveo Health Blogi

COVID-19 muudab patsientide ootusi ja harjumusi pöördumatult

Autor
Merilin Varsamaa Tervisedendaja

Tekkis küsimusi?

Palun võtke meiega ühendust

Tänaseks on selge, et COVID-19 on paljusid ühiskondlikke käitumisviise pöördumatult muutnud ning üks neist on viis, kuidas inimesed arsti juures käivad. Lähikontaktid võõraste inimestega, eriti teadlik koosviibimine haigete inimestega, on muutunud täielikuks tabuks. Kaugmeditsiin aitab tarbetuid kontakte vältida ja tervisemuresid lahendada nii, et 80% juhtudest arsti kabinetti ega ootesaali külastama ei peagi. 

Pandeemiad on ajast aega kaasa toonud püsivaid harjumuste muutumisi. Näiteks 1918. aasta gripipandeemia tappis USAs ligi 700 tuhat inimest, aga saatis edukalt ajalukku ka pideva tänavatele sülitamise ning katmata suuga läkastamise. 

Samuti muudab COVID-19 paljusid meie ühiskondlikke harjumusi pöördumatult. Viiruse leviku puhul pole olukorral ka selget algust ega lõppu, seega “tavaellu” naasmine saab toimuda vaid väga aeglaselt. Öeldakse, et harjumuse tekkimiseks kulub vaid 21 päeva ning on selge, et paljud käitumisviisid jõuavad kuude või aastatega uue normaalse elu osaks saada. 

Näiteks võivad siia alla minna avalik hügieen, käitumine rahvarohketes kohtades, tervitamisviisid jpm. Samuti võib arvata, et meie suhtumine kaug- ja õppetöösse ning poes või arsti juures käimisesse on igaveseks muutunud.

Avalikes kohtades valitsevad nakkusohud on teravalt jõudnud inimeste teadvusesse ning tarbetu lähedus võõrastega, kõikvõimalike pindade puudutamine ja teadlikult haigete inimestega samasse ruumi minek tekitab tõrget ning ebamugavust. Beebide vastuvõtud olid juba enne koroonakriisi paljude perearstide juures kindlatele aegadele koondatud, et vältida nakkuste ohtu. Sama haavatavad võivad olla aga ka vanurid, kroonilised haiged ning paljud muud grupid. 

Ilma mõjuva põhjuseta arsti ooteruumi või kabinetti minek tundub nagu kurja karja kutsumine, mille asemel eelistatakse kasutada kontaktivabu võimalusi. Kaug- ehk telemeditsiini võimalused olid juba enne pandeemiat tõusuteel, ent kriis on need muutnud uueks normaalse elu osaks. Esimene konsultasioon arstiga ei toimu enam kabinetis vaid telefoni või video teel. See toob arstiabi patsiendi juurde, mitte vastupidi. 

COVID-19 on telemeditsiini kasutamist hüppeliselt tõstnud. Näiteks viidi USAs 500 arsti seas läbi küsitlus, mille tulemusel on kolmveerand arstidest hakanud patsientidega suhtlemiseks kasutama alternatiivseid kanaleid. Suurima hüppe on teinud telemeditsiini (106%) ning videokõnede (159%) kasutamine. 

Viveo health kogemus näitab, et kaugmeditsiin lahendab 8 pöördumist 10st telefoni või video teel. Viveo kasutajad saavad arstiga suhelda sealt, kus nad parajasti asuvad ning just siis, kui mure tekib. Vajadusel suunatakse nad kiirelt, mugavalt ja paindlikult edasi neile sobivasse erakliinikusse. Viveo on nagu privaatne erakliinik Sinu taskus, mis aitab just siis, kui tarvis – ilma kasutajat täiendavasse ohtu panemata. 

Kasutatud allikad: 

  • Study: Physicians changing prescribing habits, embracing telemedicine during COVID-19 crisis. MM&M (20.04.2020) 
  • How The COVID-19 Pandemic Will Change the Way We Live. Discover (17.04.2020)

Populaarsed postitused

29.10.2019
Unekvaliteet