Registreeri

Viveo Health Blogi

Erameditsiin on uus normaalsus

Autor
Merilin Varsamaa Tervisedendaja

Tekkis küsimusi?

Palun võtke meiega ühendust

Pensionisüsteemi puhul on juba aastaid räägitud, et see ei saa siinmail kunagi olema luksuslikku vanaduspõlve kindlustav turvavõrk, vaid suudab heal juhul tagada minimaalse eluspüsimise. Samamoodi hakkab COVID-19 tuules kiirendatud korras selgeks saama, et meie demograafilises ning majanduslikus reaalsuses ei ole mõtet rääkida avaliku tervishoiu märkimisväärsest parandamisest. Tervishoiusüsteemi tulevik saab olla vaid sümbioos avalikust ning erameditsiinist. 

COVID-19 tekitatud koormus tervishoiusüsteemile ning teadmata mõõtmetes mõju majandusele üleüldiselt jääb meie tervishoiusüsteemi kurnama aastateks. Ainuüksi plaanilise ravi katkestamisega jäid ravita kümned tuhanded patsiendid, kes – halvemal juhul juba süvenenud muredega – niigi pingelistesse ravijärjekordadesse paisu ette tekitavad. Samaaegne sosiaalmaksu laekumise vähenemine paneb avaliku tervishoiu enneolematu surve alla. 

See on kiirendatud korras kätte toonud selle, mida patsiendid juba aastaid aimanud. On viimane aeg aktsepteerida, et avalik tervishoid ei jõua enam kõigile tipptasemel arstiabi kiirelt ja mugavalt pakkuda. Selmet kurta ravi kättesaadavuse üle, tasub mõelda sellele, kuidas nii eraisikud kui ettevõtjad saaks panustada avaliku süsteemi koormuse vähendamisse. 

Siin astubki mängu erameditsiin – mitte etteheitena avaliku süsteemi nõrkusele, vaid usaldusväärse partnerina rahva tervisemurede lahendamisel. Ühest küljest saavad patsiendid soovi korral kiiremini murega vastuvõtule, teisalt väheneb ooteaeg neil, kes tasulist ravi lubada ei saa või maldavad veel oodata. 

Eriti sobiv on erameditsiin rutiinsete vastuvõttude, krooniliste murede ning üleüldise “jooksva tervisehoolduse” tarbeks. Lisaks saab erameditsiin pakkuda patsientidele neid mugavusi, mida riiklikus vastuvõtus pakkuda pole otstarbekas. Seda enam jääb solidaarset eelarvet nende murede tarbeks, mille ravi igal juhul üksikisikul üle jõu käiks. Räägitakse ju meedias sageli haruldase või raske haigusega inimestest, kelle igakuine ravi maksab tuhandeid, kui mitte kümneid tuhandeid eurosid. 

Samuti saab ja tuleb kättesaadavuse tagamisel keskenduda väiksema sissetulekuga elanikkonnale, kellele need praegu kättesaadavad ei ole või kelle kulud tervishoiule on juba praegu suured. WHO andmetel on Eestis risk suurte ravikulude tõttu vaesusesse sattuda kõrge. Vaesumise riskis olevaks loetakse leibkondi, kelle tervishoiukulud moodustavad enam kui 40 protsenti nende kogusissetulekust. 

Kokkuvõttes on erameditsiin uus normaalsus, mis pakub mugava ja kiire alternatiivi riiklikele vastuvõttudele ning samas toetab solidaarsel rahakotil toimiva avaliku süsteemi toimimist. 

Kasutatud allikad: 

  • Kümned tuhanded patsiendid on koroona tõttu ravimata jäänud. Mis saab edasi? EPL (20.04.2020) 
  • Kaija Kasekamp: Eesti inimesed maksavad liiga palju omast taskust arstiabi ja ravimite eest. Postimees (11.06.2018) 

Populaarsed postitused

29.10.2019
Unekvaliteet