Registreeri

Viveo Health Blogi

Kuidas kaitsta end viirushaiguste (sh koroonaviiruse) eest?

Autor
Julia Sulimova Pereõde

Tekkis küsimusi?

Palun võtke meiega ühendust

Viirused levivad tavaliselt aevastamisel või köhimisel piisknakkusena. Vähemalt samaväärselt levivad need saastunud käte vahendusel. Köhimisel, aevastamisel ja nuuskamisel saastuvad nii käed kui ka kontaktpinnad (ukselingid, telefonid, arvutiklaviatuurid jt) eluvõimelise viirusega. Nakatuda võib, kui pesemata kätega hõõruda silmi, nina või suud.

Nakatumise vältimiseks ja viiruse leviku peatamiseks tuleb järgida tavapäraseid hügieeninõudeid ehk ennekõike pesta korralikult käsi. Mistahes hingamisteede nakkusi aitab vältida ka haigestunud inimesega kokkupuute vältimine.

Ennetamine: 

  • Väldi lähedast kontakti haige inimesega.
  • Pese käsi! Sage kätepesu kaitseb Sind ja Sinu lähedasi viiruste eest.
  • Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist. Pisikud levivad sageli siis, kui puudutatakse pisikutega kaetud esemeid ning seejärel oma silmi, nina või suud.
  • Ela tervislikult – maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, väldi stressi, joo piisavalt vett ja söö täisväärtuslikku toitu.

Uut tüüpi koroonaviiruse 2019-nCOV levikuga seonduvalt soovitab Terviseamet kaaluda mittereisida Hiina Rahvavabariigi piirkondadesse, kus haigus on laialt levinud ning kus leviku tõkestamiseks on kehtestatud liikumist piiravad karantiinimeetmed.

Reisil viibides (ka Euroopas) tuleks kinni pidada terviseameti soovitustest haigestumist vältida – reisijatel on soovitatav järgida tavapäraseid hügieeninõudeid nagu kätepesureegleid ning hoiduda kontaktist hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega, vajadusel katta suu ja nina.

Lisaks tavapärasele nakatumise vältimise meetmele, seoses koroonaviirusega:

  • Söö ainult hästi läbiküpsetatud liha ja munatooteid;
  • väldi kontakti metsa- ja koduloomadega, ära külasta eluslindude ja -loomi müüvate turgude külastamisest ning kontaktist loomade ja lindudega ning nende eritistega;
  • pärast riskipiirkonnast naasmist tuleb tervist 14 päeva jooksul jälgida ning selles vahemikus palaviku, köha või hingamisraskuse esinemisel võtta koheselt ühendust arstiga.

Kasutatud kirjandus:
2019-nCOV ametlikud andmed 26.01.2020. Terviseamet.

 

Populaarsed postitused

29.10.2019
Unekvaliteet