Registreeri

Viveo Health Blogi

Perearsti nõuandeliin ei kata vajadust kaugmeditsiini teenuse järele

Autor
Katrin Pääsuke Terviseõde

Tekkis küsimusi?

Palun võtke meiega ühendust

Perearsti nõuandetelefon on 2006. aastast tegutsev üleriigiline liin, mis on ellu kutsutud selleks, et lihtsustada nõu ja abi saamist perearstilt. 2019. aastal tehti telefonile 234 662 kõnet, ehk keskmiselt 643 kõnet päevas. Teenuse populaarsus näitab selget vajadust telemeditsiini teenuse järele ning inimeste valmisolekut telefoni teel muresid arutada. 

Perearsti nõuandetelefonilt saab pereõdedelt ning perearstidelt meditsiinilist nõu 24 tundi ööpäevas. Liini nõustajad aitavad analüüsida terviseprobleemi kriitilisust. Nõu saab lihtsamate terviseprobleemide korral, juhiseid esmaseks abiks ning vajadusel ka infot tervishoiukorraldust puudutavates küsimustes. 

Nõuandetelefoni eestvedaja sõnul on oluline on meeles pidada, et raskete seisundite ja pikale veninud haiguste ravi ei saa teha telefoni teel, selleks tuleb pöörduda oma pere- või eriarsti poole, kes hindab olukorda, teeb vajadusel analüüsid ning määrab ravi. 2019. aastal lõppes 2% kõnedest otsesuunamisega häirekeskusesse ning 5% haigla valvetuppa suunamisega. Liinile saab helistada nii Eestist kui välismaalt ning läbi aegade on kõnede arv olnud suurim laupäeviti ja pühapäeviti.

Eelnev näitab selgelt, et tavaliste vastuvõtuaegadega perearstisüsteem jätab inimesed nädalavahetustel toeta ning vajadus nädalaringse nõustamise järele on suur. See paneb omakorda koormuse erakorralise meditsiini osakondadele (EMO), kuhu inimesed arsti toe puudumisel abi otsima lähevad. 

Perearsti nõuandeliin on kahtlemata tänuväärne teenus, kust saavad tervisemuredega toetust tuhanded inimesed. Siiski on lahendusel mitmed suured puudused, mis sunnivad inimesi abi puudumisel EMO-sse pöörduma või perearsti juurde pääsemist ootama. 

1. Puudub video või pildi edastamise võimalus 

Teadagi ütleb üks pilt rohkem kui tuhat sõna ning sõnadega kirjeldamine võib erinevate vigastuste või muude visuaalselt hinnatavate probleemide korral väheseks jääda. Eriti arvestades, et helistaja ise on meditsiinihariduseta ning ei oska meditsiiniliselt olulistele nüanssidele tähelepanu pöörata. Näiteks on Viveo poole sageli pöördutud erinevate nahaprobleemidega (lööbed, ekseemid jmt), mille diagnoosimiseks piisab fotost või videopildist. 

2. Puudub võimalus väljastada retsepte 

Nõuandeliin ei väljasta ega pikenda ka isikustatud konsultatsioonil ravimite retsepte. Selleks peaks pöörduma perearsti poole või EMO-sse. 

3. Puudub võimalus väljastada hooldus- või haiguslehte 

Nõuandeliinil ei saa ka isikustatud konsultatsiooni raames avada hooldus- ega töövõimetuslehte ning selleks tuleb pöörduda oma arsti poole. Lehe avamiseks nädalavahetusel tuleb pöörduda lähimasse EMO-sse või või kutsuda kiirabi, mis aga vaid võimendab nende ülekoormust ja on samas kõige kallim koht väiksemate tervisehädadega tegelemiseks. Ehkki inimesed võivad teada, et ühiskondlikult on haiguslehe avamiseks EMO-sse pöördumine vastutustundetu, sõltub sellest otseselt nende hüvitise suurus. Paljud inimesed ei saa täiendavate kalendripäevade tasu kaotamist endale lihtsalt lubada. 

4. Puudub võimalus arutada anlaüüside tulemusi

Nõuandeliinil ei selgitata analüüside tulemusi, sest nõustajal puudub piisav taustainfo, et ühe näitaja põhjal helistaja tervise kohta vastust anda. Tervikliku vastuse ja selgituste saamiseks on vajalik, et arst tunneks haiguslugu põhjalikult või saaks end sellega kurssi viia. Nii põhjalikuks nõustamiseks pole nõuandeliin aga mõeldud. 

5. Puudub võimalus suunata eriarsti juurde

Ka isikutatud konsultatsiooni raames ei väljastata nõuandeliinilt saatekirju. Selleks on vajalik põhjalikum konsultatsioon ja patsiendi läbivaatus, mille alusel (pere)arst otsustab saatekirja vajalikkuse.

Perearsti nõuandetelefon on riigi poolt rahastatud teenus ning teenuse sisu ja võimalused on määratlenud Eesti Haigekassa. Mõistetavalt ei saa see pakkuda mugavusteenust ning tegeleb vaid hädavajaliku abiga. 

Erameditsiiniteenuse pakkujatel on ressurssi, et patsiendi muredesse süübida ning igakülgset abi pakkuda. Viveo pakub oma kasutajatele terviklikku kaugmeditsiini tuge, mis aitab mured lahendada ka nädalavahetustel ning tagab vajadusel kiiresti nii retsepti väljastamise kui eriarsti abi. 

Kasutatud allikad: 

  • Üleriigilise perearsti nõuandetelefoni teenuse tulemused 2019. aastal. Haigekassa 
  • Perearsti nõuandeliin. Haigekassa
  • Perearsti nõuandetelefonilt saab isikustatud nõustamist. Haigekassa (07.01.2020) 

Korduma kippuvad küsimused. 1220 Perearsti Nõuandetelefon

Populaarsed postitused

29.10.2019
Unekvaliteet