Koroonaviiruse COVID-19 riskigruppide puhul on rohkem tähelepanu saanud vanurid ning krooniliste haigustega inimesed. Erinevad uuringud aga näitavad, et on veel üks oluline rühm, kes on COVID-19-sse nakatumisel suuremas ohus – suitsetajad. Erinevalt eelnimetatud riskigruppidest saavad nad enda kaitsmiseks ka kohe ise midagi ära teha.
Nimelt on tõsiselt alust karta, et suitsetajaid, sh e-sigareti kasutajaid ning passiivseid suitsetajaid, ohustab COVID-19 teistest enam. Viiruse levik on toimunud veel liiga lühikest aega, et konkreetselt selle viiruse kohta saaks olla tehtud laiaulatuslikke ning pikaajalisi uuringuid. Esimesed tehtud uuringud viitavad aga juba ülekaalukalt sellele, et suitsetajatel on kõrgendatud risk COVID-19-ga kaasnevateks tõsisemateks infektsioonideks ning muudeks tüsistusteks. Maakeeli öeldes – suitsetajatel kulgeb viirus reeglina raskemalt, kui mittesuitsetajast patsiendil. Näiteks üks 78 patsiendiga uuring Hiinas näitab, et suitsetajatel on 14% kõrgem risk kaasneva kopsupõletiku tekkeks.
Erinevad suitsetamise uuringud on varem korduvalt tõestanud, et suitsetamine tekitab kopsudes põletikulisi protsesse ning vähendab üldist immuunsüsteemi tugevust. Tubakatoodete tarvitamine suurendab hüppeliselt paljude muude tõsiste terviseprobleemide riski (nt kopsuvähk, tuberkuloos, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ja südame-veresoonkonna haigused).
Muidugi pole tänaseks selge, kui palju need tulemused on ülekantavad praegusele pandeemiale, ent arvestades suitsetamise üldteada kahjulikku mõju tervisele ning immuunsüsteemile, võib eeldada, et see võib ka COVID-19 tagajärjed hullemaks teha.
Suitsetamise lõpetamisel on peaaegu kohene positiivne mõju kopsude ja veresoonkonna toimimisele ning see mõju vaid suureneb tubakavaba aja möödudes. See võib suurendada vastupanuvõimet COVID-19 viirusele ning vähendada suremise riski. Kiirem taastumine ja leebemad sümptomid vähendavad ka viiruse edasikandmise ohtu ümberkaudsetele inimestele.
4 soovitust, mida tubakatoodete tarbimisel silmas pidada:
Kasutatud allikad: