Registreeri

Viveo Health Blogi

Suitsetajad on koroonaviiruse riskigrupp – 4 praktilist soovitust riski vähendamiseks

Autor
Merilin Varsamaa Tervisedendaja

Tekkis küsimusi?

Palun võtke meiega ühendust

Koroonaviiruse COVID-19 riskigruppide puhul on rohkem tähelepanu saanud vanurid ning krooniliste haigustega inimesed. Erinevad uuringud aga näitavad, et on veel üks oluline rühm, kes on COVID-19-sse nakatumisel suuremas ohus – suitsetajad. Erinevalt eelnimetatud riskigruppidest saavad nad enda kaitsmiseks ka kohe ise midagi ära teha. 

Nimelt on tõsiselt alust karta, et suitsetajaid, sh e-sigareti kasutajaid ning passiivseid suitsetajaid, ohustab COVID-19 teistest enam. Viiruse levik on toimunud veel liiga lühikest aega, et konkreetselt selle viiruse kohta saaks olla tehtud laiaulatuslikke ning pikaajalisi uuringuid. Esimesed tehtud uuringud viitavad aga juba ülekaalukalt sellele, et suitsetajatel on kõrgendatud risk COVID-19-ga kaasnevateks tõsisemateks infektsioonideks ning muudeks tüsistusteks. Maakeeli öeldes – suitsetajatel kulgeb viirus reeglina raskemalt, kui mittesuitsetajast patsiendil. Näiteks üks 78 patsiendiga uuring Hiinas näitab, et suitsetajatel on 14% kõrgem risk kaasneva kopsupõletiku tekkeks.

Erinevad suitsetamise uuringud on varem korduvalt tõestanud, et suitsetamine tekitab kopsudes põletikulisi protsesse ning vähendab üldist immuunsüsteemi tugevust. Tubakatoodete tarvitamine suurendab hüppeliselt paljude muude tõsiste terviseprobleemide riski (nt kopsuvähk, tuberkuloos, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ja südame-veresoonkonna haigused). 

Muidugi pole tänaseks selge, kui palju need tulemused on ülekantavad praegusele pandeemiale, ent arvestades suitsetamise üldteada kahjulikku mõju tervisele ning immuunsüsteemile, võib eeldada, et see võib ka COVID-19 tagajärjed hullemaks teha. 

Suitsetamise lõpetamisel on peaaegu kohene positiivne mõju kopsude ja veresoonkonna toimimisele ning see mõju vaid suureneb tubakavaba aja möödudes. See võib suurendada vastupanuvõimet COVID-19 viirusele ning vähendada suremise riski. Kiirem taastumine ja leebemad sümptomid vähendavad ka viiruse edasikandmise ohtu ümberkaudsetele inimestele. 

4 soovitust, mida tubakatoodete tarbimisel silmas pidada: 

  • Suitsetamise mahajätmine on alati hea mõte, ent iseäranis praegusel ajal, et vähendada COVID-19-ga kaasnevaid riske. 
  • Kõige ohtlikumad on COVID-19 riski mõttes suitsetatavad tubakatooted, ehk kõik, mis kahjustab kopse – s.o. sigaretid, e-sigaretid, vesipiip jmt. Kindlasti tasub vältida passiivset suitsetamist. 
  • Kuid pea silmas, et ka suitsuvabad tubakatooted (nt mokatubakas) vähendavad immuunsust ning kahjustavad südame-veresoonkonda. Maailma Terviseorganisatsioon ütleb: „Tubakas on tappev igas vormis või maskeeringus”.
  • Suitsetajad vähendavad tubakast loobumisega oma COVID-19 riski juba kasvõi sellega, et puudutavad vähem sõrmedega oma suupiirkonda. 

Kasutatud allikad: 

  • The coronavirus is deadly enough. But some experts suspect bad air makes it worse. The Washington Post (15.03.2020) 
  • Analysis of factors associated with disease outcomes in hospitalized patients with 2019 novel coronavirus disease. Chinese Medical Journal: February 28, 2020
  • Clinical Characteristics of Coronavirus Disease 2019 in China. New England Journal of Medicine, 2020.
  • Smoking or Vaping May Increase the Risk of a Severe Coronavirus Infection. Scientific American (17.03.2020) 
  • Huuletubakas ehk snus. Tervise Arengu Instituut

Populaarsed postitused

29.10.2019
Unekvaliteet