Registreeri

Viveo Health Blogi

Unekvaliteet

Autor
Laura Vain Pereõde

Tekkis küsimusi?

Palun võtke meiega ühendust

Uni on üks tervise, heaolu ja pika eluea võtmeosasid. Head und peetakse võimsaks elujõu eliksiiriks. Seevastu ebapiisavat und seostatakse mitmete tervisehädadega, nii füüsiliste kui vaimsetega. Uni mõjutab meie võimekust kasutada erinevaid keeli, suunata tähelepanu, mõista loetut ja teha järeldusi kuuldust. Hea uni ei tähenda alati pikka und, vaid kvaliteetset und. Hea une kvaliteedi puhul on oluline silmas pidada neid mõjutajaid: tervis, keskkond ja elustiil.

Meid ümbritsev keskkond mängib une kvaliteedis suurt rolli. Kõige paremat und seostatakse magamistoaga, mistõttu on oluline silmas pidada, et magamistoas ei oleks televiisorit mida vaadata, samuti on soovitatav (arvuti)mänge mitte mängida ja süüa muudes tubades kui magamistoas, et oleks võimalik magamistoas lõdvestuda ja uinuda.
Suurel osal inimestel leiavad igapäevaelus kasutust nutiseadmed – keskmiselt ligi kolm tundi päevas. Nutiseadmete kasutamisel kiirgab silmadesse palju sinist taustavalgust, mis häirib melatoniini tootmist ajus. Melatoniin on hormoon, mida aju toodab, mis reguleerib inimese ööpäevarütmi. Seetõttu on oluline pöörata tähelepanu, et nutiseadme kasutamine lõppeks vähemalt kaks tundi enne magama jäämist, et melatoniinitootlus ei oleks häiritud.

Une kvaliteedis on oma osa ka toitumisel ja elustiilil
. Toidud ja joogid, mis sisaldavad kofeiini (kohvitooted, koolajoogid, shokolaad) on ergutava toimega ja seetõttu on soovitatav tarbida neid pigem päeva esimese pooles. Kofeiiniga tooted toovad üldjuhul endaga kaasa ka „krahhi“. Kui kofeiini mõju organismist kaob, paneb see meid uue samalaadse toote järgi haarama. Öise une kvaliteedi jaoks on mõistlik neid tooteid päeval võimalikult vähe tarbida.

On tõestatud, et elustiili poole pealt on kvaliteetse une jaoks oluline ka füüsiline aktiivsus – päeval tehtud mõõdukas treening aitab öösel paremini uinuda. Kuna treeninguga vallanduvad ajust endorfiinid, mis annavad energiat ja seeläbi hoiab meid ka üleval, tasub teha treening vähemalt 2-3h enne uneaega, et organism jõuaks „maha rahuneda“. Päevas soovitatakse regulaarselt liikuda vähemalt 30 minutit. Soovituslikult vajab inimene päevas und 7-9h öö jooksul.

 

Populaarsed postitused

29.10.2019
Unekvaliteet